Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bulvár překvapil - mile!

10. 10. 2014 8:36:35
Už nějaký rok se snažím vyhýbat bulvárnimu tisku. Včera večer však byla má zvědavost větší, než mé zásady. Na seznamu.cz jsem zahlédl článek s titulkem "Oscarová herečka promluvila o svých erotických fotkách, které unikly na internet: Chtěla zastínit hvězdy filmů pro dospělé" Při nakliknutí článku jsem byl mile překvapen. Žádné ukradené erotické fotografie, žádné veřejné zostuzování, jen vyjádření Jennifer Lawrence k odcizeným fotkám na iCloudu.


„Každá věc, kterou jsem se snažila napsat, mě rozplakala, nebo naštvala. Začala jsem psát omluvu, ale nemám se za co omlouvat. Byla jsem v milujícím a skvělém vztahu čtyři roky. Byl to vztah na dálku, a v takovém případě se váš přítel buď dívá na porno, nebo na vás... Jen proto, že jsem veřejná osoba a herečka, neznamená to, že jsem si tohle přála... Je to moje tělo a měla bych o něm rozhodovat jen já. Nemůžu uvěřit tomu, že žijeme v takovém světě. Není to skandál. Je to sexuální zločin. Je to sexuální násilí. Je to nechutné. Zákony se musejí změnit a my se musíme taky změnit. Nedokážu to pochopit. Nedokážu si představit, že může být někdo tak nelidský. Nemůžu si vůbec představit, že někdo může být tak bezohledný a lehkovážný a tak prázdný uvnitř,“ stěžovala si Lawrence.

Herečka také ostře odsoudila všechny, kdo se na snímky podívali. „Kdokoliv, kdo se na ty obrázky díval, jen zopakoval sexuální zločin. Měli byste se krčit hanbou. Dokonce i lidé, které znám, rádi řeknou: ‚No jo, koukal jsem na ty obrázky.‘ Nechci se zbláznit, ale ve stejnou chvíli si říkám, nedovolila jsem ti, že se můžeš dívat na mé nahé tělo,“ zlobila se Lawrence. Super.cz

Lépe bych to asi nenapsal. A však si myslím, že herečka neodsoudila je ty, kteří se na fotografie podívali. Stejného zločinu se dopustila i ta média, která ukradené fotografie zveřejnila. Každý, kdo tyto fotografie zveřejnil, si musel být jistý, že pocházejí ze soukromého archivu - pro soukromé účely. Zveřejněním se dle mého názoru také podílel na trestné činnosti.
Tím, že je osoba veřejně známá (nebo-li celebrita) neznamená, že se vše v jejím životě a okolí automaticky stává věcí veřejnou. Osoba veřejně známa by měla své jednání na veřejnosti prezentovat tak, jak si přeje být veřejností vnímána. Zda je její veřejné chování společensky vhodné a příkladné posuzovat a kritizovat můžeme. Však kritizovat chování za zavřenými dveřmi její domácnosti nikomu nepřísluší.
Dost mě při pročítání článků udivilo, že zločin se stal v této "aféře" až druhořadou záležitostí. Bulvární, ale i nebulvární média se v prvé řadě pohoršovala nad chováním dotčených osob. Teprve někde v polovině, či ještě níže v článku bylo zmíněno, že se jedná i o trestný čin. A o ten jde přece v první řadě! Pokud by se to stalo vám, věřte, že článek by měl asi tento nadpis "Stovkám lidí bylo ukradeno několik set soukromích fotografií...". Článek by začínal odsouzením kriminálního jednání osoby, nebo osob. Někde mezi řádky by bylo zmíněno, že se jednalo i o privátní lechtivé snímky. Nikdo by se však nepohoršoval na jejich obsahem a rozhodně je nezveřejňoval.
Závěrem bych vám rád položil malou anketní otázku. Kdo z vás v životě nešel na červenou, kdo z vás se v životě neopil, neřekl sprosté slovo a v dnešní době, kdy má každý fotoaparát na mobilu se nevyfotil v nějaké choulostivé situaci?

Buďme trochu soudný a nejdříve se zeptejme: "Co dělá tolik jiného než-li já?", než začneme soudit.

Autor: Milan Tomsa | pátek 10.10.2014 8:36 | karma článku: 9.38 | přečteno: 1076x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 463 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 103 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 334 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1193
Člověk se smyslem pro špatný humor.

Seznam rubrik

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.